Obsah
Úvod
Vozidlo č.1
Vylepšenia prvého vozidla
Realizácia pomocou simulátora robota Kephera
Literatúra a linky
Galéria
O tejto kapitoleOstatné kapitoly
Walterove korytnačky
BEAM Robotika
Kolektívne správanie robotov
KANSEI
Braintenbergove vozidlá
POPBUGS
iRobot
Insect Robots
Ešte niekoľko robotov ...
MIT Roboty


Hlavne menu
 O nás
 Tutoriály
 Archiv


Úvod

Valentino Braitenberg je špecialista na pohyb a riadenie. Okrem toho sa zaoberá anatómiou nervového systému. Momentálne pracuje ako profesor Max-Planckovho Inštitútu pre biologickú Kybernetiku v Tübingene. Známym sa stal predovšetkým pre svoju knihu (Braitenberg, 1984)

Valentino Braitenberg Valentino Braitenberg

V tejto knihe predstavil svet hračiek v ktorom žijú rôzne vozidlá s rôznymi vlastnosťami. Tieto vozidlá majú zarážajúco jednoduchú vnútornú štruktúru, avšak pri pozorovaní ich správania v prostredí by sa dalo uvažovať, že sa jedná napríklad o malé chrobáky, ktoré konajú v ich prirodzenom prostredí. Kniha popisuje jednoduché mechanizmy, ktoré generujú správanie, ktoré ak nepoznáme jeho princípy môžeme pomenovať ako agresia, láska, opatrnosť či dokonca optimizmus.

Vozidlá, ktoré budú predstavené konajú na zemi. Je však dôležité si uvedomiť, že podobné vozidlá by mohli konať či už vo vode, vesmíre alebo medzi galaxiami. Mali by sme na to myslieť najmä pri vozidle č.1, ktoré bude predstavené v nasledujúcom odseku. Preto sa teda budeme venovať menej hardwarovej časti vozidiel, ale skôr sa zameriame na správanie jednotlivých vozidiel, ich pozorovaniu a interpretácii. Pri tejto práci sme sa zaoberali aj experimentmi s reálnym robotom nazvaným Khepera.

Hore
Kontakty:     webmaster     admin     chief
Valid HTML 4.01! Valid CSS!